Varstvo narave v ZDA
Varstvo narave nam gre v ZDA kar dobro od rok. V zadnjem stoletju nam je uspelo ohraniti nekatere živalske vrste, živeče pri nas, denimo sokola selca, bizona in sivega kita.
Toda lani je zvezna vlada predlagala, da bi s seznama ogroženih vrst umaknili 23 rastlinskih in živalskih vrst. Ne zato, ker bi si bile opomogle – pač pa zato, ker so izumrle. Morali bomo ukrepati odločneje kot doslej!Obiskala sem prijatelja Karla Wennerja. Prikazal se je v zdravniški halji, čez katero si je oblekel jakno. Je upokojeni kirurg, še vedno pa nekaj ur na mesec poučuje. Je tudi solastnik kmetije Lake side Farms v porečju reke Klamath, v sušnem delu južnega Oregona, ki je ostal tako rekoč brez mokrišč. Ker barij ni več, voda v jezero Upper Klamath Lake odteka neprečiščena in vanj prinaša s fosforjem bogato vulkansko prst, to pa povzroča cvetenje alg in škodljivo učinkuje na dve vrsti praskačev, sladkovodnih rib iz družine Catostomidae, ki sta zavarovani na zvezni ravni in ne živita nikjer drugje na svetu.
Že nekaj desetletij prav vsako poletje skoraj vse mladice poginejo, zato se populacije teh rib starajo.Pozimi Wenner na svoji kmetiji poplavi polja, da se znebi plevela in ustvari življenjski prostor za vodne ptice. Včasih sem tja hodila opazovat velikanske jate rac in labodov, ki so se tam zbirale in prenočevale.A ko so prejšnja leta s teh površin počrpali vodo, je bilo v njej toliko fosforja, da je že veljala za onesnaženo. Zato so letos Wenner in solastniki kmetije s 350.000 dolarji, ki jih je primaknila zvezna vlada, na 28 hektarih (od 162, kolikor jih obsega kmetija) vzpostavili stalno mokrišče. Preplet mokriščnih rastlin bo zadržal s fosforjem nasičene usedline, preden bodo vodo, namenjeno za namakanje kmetijskih zemljišč, vrnili v jezero. Poleg tega je mokrišče celoletni življenjski prostor za rastline, ptice in kmalu tudi mladice praskačev. “Seveda se ne moremo vrniti v čase pred naselitvijo Evropejcev v porečju,” je rekel Wenner, “lahko pa zagotovimo, da bodo naravne razmere vsaj približno podobne nekdanjim.” A kljub navdušenju in zavzetosti je priznal, da ne more žrtvovati dobička in območja nameniti prosto živečemu živalstvu. “Ne moremo si privoščiti izgube,” je dejal.
Novo mokrišče je pravokotnik, ki ga omejujeta trstičje in vrbovje. Čezenj poteka delno potopljen nasip – niz otočkov, namenjenih gnezdenju gosi. Med vožnjo ob njegovem robu je pripovedoval o živalih, ki jih tam videva, med drugim o več vrstah rac. V trstičju je opazil nekaj pisanega: “Oho, prvi rumenoglavi škorčevec letos!”Naravo lahko varujemo na različne načine. Obnova ekosistemov, boj proti podnebnim spremembam, določanje pravil za lov in ribolov, zmanjševanje onesnaževanja, pomoč drevesom pri premagovanju smrtonosnih bolezni, preseljevanje rastlin in živali na hladnejša območja, odstranjevanje tujerodnih plenilcev – vse to so primerne rešitve.Temeljna zamisel pa je zelo preprosta: rastline in živali potrebujejo ustrezen prostor, da lahko preživijo in uspevajo.
V morju jih najbolj ogroža čezmerno izkoriščanje, na kopnem in v sladkih vodah izginjanje habitatov. Naravovarstvena prizadevanja so lahko uspešna le v primernem okolju.Ameriški predsednik Joe Biden je sedem dni po inavguraciji podpisal odredbo z jasnim namenom: “Do leta 2030 ohraniti vsaj 30 odstotkov kopnih in vodnih površin v ZDA.” Treba pa je še opredeliti pomen izraza ‘ohraniti’. Predlog “30 x 30” (30 odstotkov do leta 2030) izhaja iz Kampanje za naravo (Campaign for Nature), s katero si fundacija Wyss Campaign for Nature in društvo National Geographic Society s skupnimi močmi prizadevata, da bi podoben cilj postavili za celoten planet.
APALAŠKE ČIPKE
Naravovarstveniki si, da bi habitate povezali s koridorji, prizadevajo tudi za vključitev zemljišč, na katerih ljudje opravljajo gospodarske dejavnosti. Oseminsedemdeset odstotkov zavarovanih območij v ZDA je v zahodnem delu države, ranljivo biotsko raznovrstnost pa večinoma najdemo na vzhodu. Zgolj v reki Clinch v Apalačih živi 118 domorodnih vrst rib – skoraj toliko sladkovodnih vrst, kolikor jih premore celotna Kalifornija. Jug je resnično “ribji deževni gozd”, kot preberemo v nekem znanstvenem članku.
Tudi sama sem se odpravila na vzhod, da bi se na lastne oči prepričala, kako je za naravo poskrbljeno v pokrajini, kjer je manj velikih narodnih parkov in rezervatov; v kakšnem stanju so denimo vrste, kot so jegulje, vapitiji in ostrige. Naletela sem na ljudi, ki si prizadevajo za zavarovanje ogroženih vrst na območjih, kjer sami in drugi živijo in delajo, da bi lahko z ogroženimi vrstami živeli v sožitju.Nature Conservancy, največja svetovna nepridobitna organizacija za varstvo narave, je v Apalačih pred nedavnim posredovala pri odkupu 102.000 hektarov gozdov, bogatih s sladkovodnimi habitati, za 130 milijonov dolarjev.
Odkupljena zemljišča so v jugozahodni Virginiji ter na meji med Kentuckyjem in Tennesseejem. Njihov novi lastnik je omejeno partnerstvo, ki ga upravlja nepridobitna organizacija, denarno pa ga podpirajo “ozaveščeni naložbeniki” – ljudje, ki želijo z vloženim denarjem ustvarjati dobiček in hkrati narediti tudi kaj koristnega za naravo. Na njih se še vedno opravlja gospodarska dejavnost.Priznam, dvomila sem, da je mogoče na tem območju poslovati v zadovoljstvo naložbenikov in hkrati skrbeti za varovanje vrst, vendar sem bila pripravljena prisluhniti.
Upravljavci projekta ponekod izvajajo sečnjo, a okrog vodotokov puščajo veliko gozdnatih površin. Pravijo, da s posekom manjših, strateško razmeščenih zemljišč, ustvarjajo pestrost habitatnih tipov in oponašajo motnje v naravnem okolju, čeprav kritiki trdijo, da goloseka ni mogoče šteti za ohranjevalno dejavnost. Na drugih območjih za neposekana drevesa prodajajo emisijske kupone podjetjem ali drugim organizacijam, ki želijo s takšnimi odkupi zmanjšati svoj ogljični odtis. Tudi trgovanje z izpusti ogljika nekateri kritizirajo kot “nevarno odvračanje” od sistemskih sprememb.
Poleg tega upravljavci projekta na znatnem delu zemljišč dajejo v zakup pravico do lova in rekreacije. Na sedmih območjih nekdanjih premogovnikov pa načrtujejo postavitev sončnih elektrarn.
KMETIJSTVO IN ZDRAVJE ZALIVA
POTOK V YONKERSU
KREPITEV ODNOSOV