Kulturna četrt Minoriti
Po bogati srednjeveški in sodobni zgodovini so Minoriti v zadnjem desetletju postali živahna kulturna, arhitekturna in ustvarjalna entiteta. Predvsem so dom bogatega lutkovnega ustvarjanja, saj s prostori upravlja Lutkovno gledališče Maribor, obenem pa nudijo prostor profiliranim vsebinam in povezujejo dogodke s širšim kulturnim značajem. Kot najstarejši del Maribora tik ob jugozahodnem delu obzidja, ob reki Dravi, sta bila kompleks in lokacija skozi zgodovino pomemben in živahen del mesta, znan po etnični in kulturni raznolikosti. Prav zaradi tega je današnja namembnost Minoritov kot stičišča za scenske dogodke, glasbo, film, panelne razprave in druge dogodke še toliko bolj osmišljena.
Minoritski samostan s cerkvijo Marijinega vnebovzetja se ponaša z bogato zgodovino. Zgrajen v 13. stoletju, je edini srednjeveški samostan v Mariboru, zaradi svojega položaja v mestni veduti, zgodovine nastanka in umetnostnih kvalitet pa predstavlja enega najpomembnejših spomenikov v mestu in tudi širše. Arheološka izkopavanja, ki so potekala ob pripravi na prenovo med leti 2006 in 2010, so odkrila izjemne podatke o nastanku samostana in mesta, med drugim tudi to, da nekateri ohranjeni elementi izvirajo iz 10. ali 11. stoletja, zaradi česar ga obravnavamo kot najstarejšo odkrito stavbo srednjeveškega Maribora, istočasno z grajskimi ostalinami na Piramidi. V že obstoječo arhitekturo so se pred letoma 1273/74 naselili redovniki minoritskega redu. Po jožefinskih reformah je izgubil sakralno funkcijo in postal vojašnica, kasneje pa je bil preurejen v stanovanja in skladišča. Leta 2010 se je po prenovi vanj preselilo Lutkovno gledališče Maribor.
Samostan vključuje dve dvorani, lutkovne delavnice in druge podporne prostore za delovanje gledališča. Velika dvorana, osrednji prostor kompleksa, se nahaja na nekdanjem samostanskem dvorišču, Mala dvorana v prvem nadstropju je namenjena intimnejšim predstavitvam. Pod cerkveno ladjo sta na ogled obe kripti in posamezne faze gradbenega razvoja cerkve, hkrati pa je prostor namenjen za občasne razstave, prostorske postavitve in manjše uprizoritvene oblike. Do leta 2022 so postopoma zaživeli še Minoritska cerkev, Avditorij, Sodni stolp in stavba Tri babe. Sodni stolp, srednjeveški obrambni stolp iz začetka 14. stoletja, je skozi zgodovino večkrat spremenil svojo identiteto. Zadnjo preobrazbo je doživel po drugi svetovni vojni, ob zadnji prenovi leta 2021 sta bila v njem vzpostavljena dva prizorišča – eno v pritličju in drugo v prvem nadstropju. Stavba Tri babe, spomeniško zaščitena hiša, stoji med Vojašniškim trgom in mestno tržnico. Zadnja večja prenova je bila izvedena leta 1838, na podstrešju pa se zdaj nahaja Lutkovni muzej Maribor z bogato zgodovinsko-pedagoško zbirko.
Od novembra 2022 se povezan sklop prizorišč imenuje Kulturna četrt Minoriti, ki deluje kot partner mestnih, nacionalnih in mednarodnih producentov in v prepletu žanrov spodbujajo izmenjavo, vzajemnost in trajnostno interakcijo.