September 2024

Duhovi dolgega pohoda

Novinar Paul Salopek nadaljuje pešačenje po svetu
in ga še naprej prepleta s pripovedovanjem zgodb; tokrat
opisuje izčrpavajočo pot kitajske Rdeče armade pred 90 leti.

Začel sem oktobra 2021 v jugozahodnem delu in jo ubiram proti severovzhodnemu, tako da v grobem sledim namišljeni zemljepisni meji, imenovani Hujeva črta, ki ločuje bolj zeleni, gosto poseljeni vzhodni del države od bolj suhega in redko poseljenega zahodnega dela. Na poti ne srečujem prav veliko motoriziranih Kitajcev. V državi z 1,4 milijarde prebivalcev se mi to na trenutke zdi čudno; vsa prostranstva imam zase. To pa ne pomeni, da ne srečujem duhov.

Ko pešačiš po svetu – in jaz že skoraj 12 zaporednih let hodim po poteh, ki so si jih naši prazgodovinski predniki utirali od Afrike do Južne Amerike – začneš gledati na pokrajino kakor na palimpsest. Na nekaterih krajih razbereš komaj kakšno bežno besedo. Drugi te objamejo s šepetom korakov v plasteh časa. Takšna je Kitajska: pokrajina, gosto popisana z zgodbami.

PO KITAJSKI PEŠAČIM
ŽE SKORAJ TRI LETA.
KO BO POTI KONEC,
BOM PO NJEJ
PREHODIL PRIBLIŽNO
6760 KILOMETROV.

Na Kitajskem vsako leto izdelajo 13 milijard parov čevljev. Takšna količina zadošča za potrebe 60 odstotkov človeštva. Sestavijo tudi 60 odstotkov mobilnih telefonov na svetu, 70 odstotkov igrač in skoraj 80 odstotkov solarnih panelov. Kitajska bo kmalu vodilna v prodaji električnih avtomobilov. Prva na svetu pa je tudi po številu ljudi, ki živijo v jamah – na desetine milijonov jih je. To zanimivost izveš, ko tu pešačiš.

Preberite celoten članek v reviji National Geographic.

Google Play
App Store