November 2024

Vzpon na Hudičev palec

V Purcellovem gorovju na jugovzhodu Britanske Kolumbije je Honnold preplezal tako imenovano smer Chocolate Fudge Brownie v Bugaboojih.

Kaj se zgodi, ko se dva izmed najboljših plezalcev na svetu odpravita na 4200 kilometrov dolgo odisejado,
h kateri sodi kolesarjenje, jadranje, raftanje in veslanje
do vznožja ene najmogočnejših gora v Ameriki?

Še ne tako davno so se najboljši plezalci na svetu v precejšnji anonimnosti vzpenjali na veličastne vršace. A dva najboljša v tem športu sta temu naredila konec. Tommy Caldwell in Alex Honnold sta v zadnjih desetih letih nanizala več pionirskih dosežkov, o njiju so posneli izjemno uspešne dokumentarne filme, plezanje sta postavila v središče pozornosti, sama pa postala svetovna zvezdnika.

Caldwell je stopil v soj žarometov leta 2015, ko je s partnerjem v 19 dneh preplezal steno Dawn Wall v Yosemitskem narodnem parku, ki je takrat veljala za najtežji vzpon na svetu. Dve leti pozneje je zaradi Honnolda v splošno rabo prišel izraz “prosto solo plezanje”, saj je v istem parku brez varovanja preplezal znameniti monolit El Capitan. O njegovi pustolovščini so posneli tudi z oskarjem nagrajeni film.

Čeprav ostajata strastno predana plezanju, se oba vse bolj posvečata tudi okoljskim vprašanjem. Zato sta lani poleti združila moči, da bi poskusila nekaj novega. Caldwella je pritegnil koncept okoljsko vzdržnega dostopanja do vznožja gora, imenovan “ecopointing”, ki so ga uveljavili nekateri evropski plezalci; gre za vzpone, pri katerih se od začetka do konca uporabljajo izključno človeške mišice in pri katerih ni izpustov, ki bi bili posledica izgorevanja fosilnih goriv. Spraševal se je, kako bi bila videti odprava, čim bolj prijazna do okolja.

Moža sta si za cilj izbrala Hudičev palec (Devils Thumb), osamljeno, 2700 metrov visoko goro na Aljaski, za katero številni menijo, da jo je nemogoče preplezati. Da bi bilo vse skupaj še bolj epsko, sta se prijatelja s Caldwellovega doma v Koloradu odpravila kar s kolesi. Začrtala sta si 4200 kilometrov dolgo pot, ki ju je vodila po nekaterih najslikovitejših pokrajinah Severne Amerike. Odisejada, ki je sledila, je zajemala jadranje, vožnjo s kajakom po morju, veslanje v napihljivem čolnu in naporen treking skozi neokrnjen deževni gozd, če vrhunskega plezanja sploh ne omenjamo.

Potovanje prikazuje nov dokumentarni film National Geographica The Devil’s Climb, ki si ga je mogoče ogledati na kanalu Disney+. Pisec Mark Synnott, poklicni gorski vodnik, se je s 46-letnim Caldwellom in 39-letnim Honnoldom pogovarjal o stvareh, na katere sta naletela med potjo, o skritih preizkušnjah ecopointinga, o tem, kako kot očeta majhnih otrok usklajujeta tveganje in odgovornost, ter o strogih pravilih fotografiranja, ki jih moraš upoštevati, ko stojiš na vrhu, velikem kot škatla za pico. Pogovor je bil zaradi jasnosti nekoliko skrajšan.

Preberite celoten članek v reviji National Geographic.

Google Play
App Store